Technologia


Centrum Fotografii – Piotr Grzyb działa już od 1984 r. W okresie tym, zwłaszcza we współpracy z Fujifilm Europa, wprowadzane były na bieżąco wszelkie nowości technologiczne w zakresie usług fotograficznych.

Po okresie obróbki tradycyjnej materiałów fotograficznych (kuwety, koreksy i tanki z koszami do wywoływania zdjęć naświetlanych pod powiększalnikami) od 1991 r. wprowadziliśmy obróbkę maszynową.

Pierwszym urządzeniem do maszynowej obróbki negatywów i zdjęć był zestaw Fujifilm FP 230B i PP 401. Możliwości jak na ówczesne potrzeby były bardzo duże:

– wywoływanie filmów negatywowych małoobrazkowych i typu 120

– wykonywanie powiększeń barwnych z tych negatywów od form. 9×13 do 21×30 z ręcznym kadrowaniem.

W kolejnych latach wprowadzaliśmy bardziej nowoczesne i wydajne urządzenia.

Pierwszym przełomem była tzw. monitorówka Fujifilm SFA 238 ze skanerem V-ACCS, podglądem obrazu pozytywowego na monitorze oraz wydajności do 560 zdjęć/godzinę. W związku z tym komfort pracy oraz duże możliwości tego urządzenia umożliwiły podniesienie jakości i szybkości wykonywania zleceń fotograficznych. Skaner V-ACCS w niewielu przypadkach wymagał poprawek gęstościowych i kolorystycznych.

Olbrzymia zmiana nastąpiła w związku z wprowadzeniem fotograficznych aparatów cyfrowych.

Idąc z potrzebami rynku fotograficznego w 2002r. dokonaliśmy wprowadzenia do naszego parku maszynowego Minilabu Fujifilm Frontier 350 a w dwa lata później Minilabu Fujifilm Frontier 355. Olbrzymie możliwości tych urządzeń w połączeniu z programami do obróbki plików cyfrowych (Photoshop) powodowały dalsze poszerzenie zakresu usług fotograficznych w naszej firmie. Oprócz zwiększenia dostępnych formatów do 25×38 cm, wydajności do 950 zdjęć/godzinę z plików cyfrowych oraz negatywów barwnych i czarno-białych, podstawową zaletą Frontiera to naświetlanie papieru fotograficznego laserem ciała stałego RGB.

Oprogramowanie do Frontiera umożliwiało nie tylko przygotowywanie oraz obróbkę graficzną plików cyfrowych ale również wykonywanie kalendarzy, kartek życzeniowych oraz kolaży ze zdjęć.

W 2011 r. w związku z wprowadzeniem przez Fujifilm nowej serii urządzeń Frontier 700, dokonaliśmy zakupu Minilabu Fujifilm Frontier 750. Możliwości tego urządzenia:

– laser ciała stałego RGB, gwarantujący najwyższą jakość zdjęć, równomierne naświetlenie, zachowujące maksymalną ilość szczegółów i półcieni,

– możliwość wykonywania odbitek do formatu 305×914,4 mm,

– wysoka wydajność do 1040 sztuk/godz.,

– możliwość pracy na czterech magazynkach jednocześnie,

– funkcja automatycznej kalibracji,

– system szybkiej chemii kartridżowej CP-49E,

– czas procesu Suchy-Suchy 2 min.,

– nowe oprogramowanie MS 2.5,

spowodowały dalsze rozszerzenie zakresu usług.

 

Dzięki Frontierowi 750 cały proces wykonywania Fotoksiąg, począwszy od naświetlania na papierach Fujifilm aż do montażu introligatorskiego, wykonujemy we własnym zakresie.

Fotoksięgi wykonywane są ze zdjęć na profesjonalnych papierach Fujifilm, usztywnianych białymi lub czarnymi przekładkami, oprawiane w okładki ze skóry lub skóry ekologicznej.

 

Photobook Boulder – urządzenie do automatycznego montażu Fotopamiętników Fujifilm oraz Kartek życzeniowych. Wykonujemy je ze zdjęć na papierze fotograficznym Fujifilm Crystal Archive półmatowym, bez przekładek usztywniających. Dzięki temu kartki są elastyczne i cienkie. Okładka jest również wykonana ze zdjęcia na papierze fotograficznym. Fotopamiętnik dostępny  jest w formacie 15×20 cm ( ilośc stron – 10 do 30 łącznie z okładką). Rozkładane Karty życzeniowe wykonujemy w formatach 15×20 oraz 10×15.

 

Dopełnieniem usług wykonywania zdjęć jest drukarka wielkoformatowa  ImagePROGRAF PR0-4000 firmy Canon. Zapewnia ona znakomitej jakości wydruki na nośnikach do szerokości 44″. The LUCIA PRO 12-kolorowy system atramentu i głowica drukująca o wielkości 1,28″ gwarantują dynamiczne kolory, intensywną czerń, dużą szybkość drukowania i świetną jakość. Wydruki na papierach i płótnach Fujifilm i Ilford to najwyższa jakość w wydrukach zdjęć.

 

Studio – atelier fotograficzne wyposażane było sukcesywnie w najwyższej jakości sprzęt do wykonywania sesji studyjnych. Początkowo pracowaliśmy aparatami analogowymi firmy Minolta i oświetleniem Elfo.  Obecnie studio jest wyposażone w oświetlenie profesjonalne Fomei Digital Pro oraz aparaty Fujifilm S5 Pro, Nikon D 700 i Nikon D4.

 

Dzięki współpracy z firmą Grawerton posiadamy kompletne wyposażenie do wykonywania fotonadruków na ceramice, tekstyliach, plastiku i metalu. W naszej ofercie jest kilkadziesiąt rodzajów kubków, koszulek, puzzli i innych artykułów do fotonadruków.

 

W ostatnim okresie powiększyliśmy nasz zestaw maszyn i urządzeń o kopiarkę firmy Konika- Minolta Bizhub PRO C5501, która umożliwia wysokiej jakości wydruki na papierach firmy Mondi o gramaturze do 300g/m2. Wykonujemy na tej kopiarce wydruki kalendarzy i fotoksiążek (dwustronnych), folderów reklamowych, wizytówek, zaproszeń itp.